A teljesség igénye nélkül, időrendben mutatjuk be a történelem 20 jelentős könyvtárkatasztrófáját.
1. Minden idők leghíresebb könyvtárégése az Alexandriai könyvtár katasztrófája. Az ókor tudományának egészét magában rejtő intézmény eglőször i. e. 47-ben égett le, magával a várossal együtt. A könyvtár második leégését egyes történészek i. sz. 272-re teszik, míg mások a 642-ben érkezett mohamedán hódító, Umár kalifa számlájára írják, aki állítólag a következővel indokolta a barbár pusztítást: "Ha ezek a görögök írásai egyeznek az Isten Könyvével, haszontalanok, és nem kell megőrizni őket; ha nem egyeznek, úgy viszont károsak, és el kell őket pusztítani." A könyvtár elpusztítása után a könyvekkel hat hónapig fűtötték Alexandria fürdőit. (Szintén Umár kalifa dobatta néhány évvel később a Ktésziphóni könyvtár ősi perzsa kincseit az Eufráteszbe.)
2. Az ősi Szíria kincsei 364-ben semmisültek meg, amikor a rómaiak felgyújtották az antiókhiai könyvtárat.
3. Az indiai Nálanda monostort a tudósok közül a későbbi egyetemek egyik prototípusának tekintik. Könyvtárában 9 millió kéziratot őriztek. Rendszeres tanulás folyt itt, fénykorában mintegy 2000 tanárral és 10 ezer hallgatóval, akik közül sokan távoli országokból érkeztek. 1193-ben a török hódító Bakhtijár Khildzsí kifosztotta, könyveit elégette és lerombolta.
4. A Konstantinápolyi Birodalmi Könyvtárat 1204-ben pusztították el a keresztesek, a negyedik keresztes háború folyamán.
5. A Bibliotheca Corviniana, Mátyás király könyvtára a reneszánsz korszak egyik legnagyobb és leghíresebb könyvtára volt. A török seregek semmisítették meg 1526-ban.
6. A yukatáni maja kódexeket 1562-ben égették el a konkvisztádorok De Landa püspök beszámolója szerint.
7. Washingtonban a Kongresszusi Könyvtár 1812-ben veszett oda, amikor a britek tüzet nyitottak a Capitoliumra.
8. A burmai királyi könyvtárat 1887-ben gyújtották fel a brit csapatok.
9. A Leuveni Katolikus Egyetem könyvtárát kétszer is felgyújtották a németek. Először a belga város 1914-es bombázásakor, majd az 1940-es invázió idején.
10. 1923-ban egy tokioi földrengésben több fontos japán könyvtár is elpusztult.
(folytatjuk)
Ha érdekelnek az ipari katasztrófák, a munkavédelem és a jó bakancsok, LÁJKOLJ MINKET a Facebookon!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Tibor Csibi 2016.11.15. 20:56:21