Akik elszaladtak, azokat utolérte a klórgáz, akik autóval menekültek, azok túlélték. Az Avondale Mills dolgozói egyszer csak azt vették észre, hogy egy zöld felhő keríti be őket. Nem tudták, hogy klórt szállító tehervonat ütközött a közelben...
2005, január 6. Az eddig ismert legsúlyosabb klórmérgezést okozó ipari katasztrófa napja. Dél-Karolinában, Graniteville település közelében ezen a hajnalon egy ipari vágányon klórt szállító tehervonat ütközött egy parkoló vasúti szerelvénnyel. A vonaton 2 fő tartózkodott: a vezető, Chris Seeling, és a munkatársa, William Wright. Az ütközést szerencsésen túlélték, de a tartálykocsik, amelyekben klór volt, felborultak, így 60 tonna anyag került a légtérbe, és rögtön elkezdődött a halálos gáz képződése. Seeling és Wright a nagy felhőben elveszítették egymást szem elől: utóbbinak sikerült segítséget találnia és kórházba jutnia, míg előbbi a helyszínen életét vesztette.
Az ütköző vonatok
A kisikló szerelvény kidöntött egy fát, ami két közeli autóra esett rá. Az egyik sofőrnek sikerült elmenekülnie, de a másik több órára csapdába esett saját járművében, míg végül a hatóságok kiszabadították.
2 óra 40 perckor az Avondale Mills textilgyár dolgozói hatalmas fémes csattanást hallottak, amiből rögtön vonatbalesetre következtettek. Közben egy dolgozó a mosdóban arra lett figyelmes, hogy "valami zöld" dolog tart a malom felé. Hamar rájöttek, hogy valami nagy baj van, kiabálva figyelmeztették egymást. Összesen 400 fő tartózkodott ekkor a gyárban, többségük azonnal a parkolóhoz rohant.
Így néz ki egy klórgáz felhő.
"Próbáltuk kinyitni a kaput, hogy a kocsijainkhoz juthassunk."
- emlékezett vissza Michael Reed, az egyik munkás. Ez azonban nem ment könnyen, és közben a zöld felhő már egészen körülvette őket. A munkások a földre feküdtek, ami a lehető legrosszabb döntés volt, mivel a klórgáz nehezebb a levegőnél, így a földhöz közel a legtöményebb. Végül azonban az egyikük hozzájutott a kocsijához, amibe gyorsan beszálltak, és elhajtottak.
John Laird és Charles Shealey azonban nem bírták ezt kivárni, ők inkább futva menekültek a közeli erdőbe. Később itt találták meg a holttestüket.
Az ütközés helyszíne...
...és a környék
Gary Spires épp egy textilfestő géppel dolgozott, amikor két munkás mellette hányni kezdett. Hirtelen azt vette észre, hogy ő maga is fuldoklik, ezért rohanni kezdett a parkolóba, kettesével-hármasával véve a lépcsőfokokat.
"Miután beültem a kocsimba, áthajtottam a parkolón. Olyan volt, mintha hóviharba keveredtem volna. Még az utat sem láttam."
- emlékezett vissza később. A gyárból összesen 5 munkás vesztette életét. Ezenkívül halálos dózist lélegzett be egy quebeci kamionsofőr is, aki épp a járművében aludt a baleset időpontjában és egy granetville-i lakos, aki a sínek mellett lakott. Hónapokkal később halt bele a sérüléseibe egy férfi, aki az ütközés után hajtott végig autójával a helyszínen, és meghalt a klórt szállító tehervonat vezetője is.
Munka az Avondale Mills gyárban
A katasztrófa után 5400 embert telepítettek ki a környékről 2 hétre, míg szakértők megtisztították a baleset helyszínét a mérgező anyagoktól. 250 ember szorult orvosi kezelésre.
Mint a nyomozás után kiderült, a mellékvágányon parkoló vonat dolgozói elfelejtették átállítani a váltót, miután éjszakára otthagyták a szerelvényt.
A katasztrófa okai
Ezért rohant bele a hajnalban érkező tehervonat, ami egyébként a megengedettnél nagyobb sebességgel haladt.
A baleset után a textilgyár, amely az 1800-as évek óta a város fő munkáltatója volt, bezárt. Mintegy 1000 fő vált így munkanélkülivé, és Graniteville gyakorlatilag szellemvárossá vált.
Jól láthatósági bomber dzseki vasúti dolgozók részére - 10799 Ft.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
geegee · http://eszakonelunk.blog.hu 2017.07.12. 18:01:35
inkvisitor 2018.01.19. 08:30:09
Reactor 2021.12.01. 06:03:39
Meg aztán, itt mégis mit tudott volna tenni? Jól lelövi a hömpölygő klórgázfelhőt?