1950 szeptember 7-én a világ elsötétült a skóciai Knockshinnoch Castle 135 bányásza számára. Míg a férfiak odalent dolgoztak, a felszínen a nagy esőzések miatt egy focipálya méretű terület szakadt rá a bányára, szinte teljesen elvágva őket a külvilágtól, amivel csak egy telefonvonal kötötte össze őket. Nem tudták, meglátják-e még valaha a napot...
A festői skót tájat glaciális tavak tarkítják - ebből eredt a tragédia
A knocksinnoch-i tragédiát minden idők legdrámaibb mentőakciójaként tartják számon - talán azért, mert a lentrekedt bányászok telefonon keresztül tudtak életjelet küldeni magukról, vagy talán azért is, mivel a televízión segítségével az egész világ figyelemmel kísérhette, hogyan próbálnak a mentőcsapatok versenyt futni az idővel a 135 bányász életéért.
Tábla mutat az emlékű irányába
Bár a new cumnock-i Knockshinnoch Castle egy irigyelten jó szénbánya volt, ahol presztízs volt dolgozni, a környékbeliek számára a tragédiák sem voltak szokatlanok. A korabeli újságok megemlítik például Margaret Milligan-t, aki korábban édesapját és férjét is bányabalesetben vesztette el, 1950 szeptember 7-én pedig azt a sokkoló hírt kapta, hogy fia, George is csapdába esett a szénbánya mélyén.
Gondterhelt bányászok a felszínen
Rajz a tómederről
A Knockshinnoch Castle a szénben gazdag Ayrshire egyik legjobban felszerelt, legkorszerűbb bányája volt. Még az itteni üzemi konyha is irigyelt volt, sőt, épp a tragédia előtt néhány nappal nyitották meg a fürdőt, ahol a hazainduló bányászok lemoshatták a mélyben rájuk rakódott szénport. Akadt azonban egy kis bökkenő: az ősz eleji nagy esőzések miatt
a bánya felett található tómeder annyira megtelt, hogy este 7:30-kor a tavat és a bányát elválasztó földréteg beszakadt.
Döbbenetes látvány
Focipálya méretű "lyuk" keletkezett
Az aknába hatalmas mennyiségű sár zúdult be, rögtön elzárva a menekülési útvonalat a lent dolgozóktól. Csak az a 6 bányász tudott kijutni, akik tárnalejárat közvetlen közelében tartózkodtak, és időben meglátták a feléjük tartó sárlavinát.
"Amikor megláttam ezt hatalmas moha- és sártömeget, azt gondoltam magamban: ki élhetné ezt túl? Olyan elemi erővel jött, hogy mindent és mindenkit elsöpört."
- emlékezett vissza Willy Lopez, a 116 bányász egyike. (13 bányász nyomtalanul eltűnt, az ő holttesteiket csak hónapok múlva találták meg.) A történet azonban nem ért itt véget: egy csodálatos módon épen maradt telefonvonalon keresztül életjelet tudtak adni magukról, és meg tudták mondani azt is, pontosan hol vannak. Így a mentőalakulatok azonnal munkához láttak, és tervet próbáltak készíteni.
"Amikor megláttam, hogy az a terület egyszerűen eltűnt, és egy nagy fekete lyuk van a helyén, sokkot kaptam."
- idézte fel első élményeit Dan Park, aki önkéntesként sietett a helyszínre. A terv az volt, hogy utat vágnak a bányászoknak egy régebbi, használaton kívüli akna felé. Ebben az aknában azonban túl sok volt a gáz, és a munka könnyen robbanást idézhetett volna elő. Így egy megoldás maradt: maguknak a bajba jutott bányászoknak kellett megásniuk az alagutat. Nekik azonban nem voltak megfelelő szerszámaik, sokan a puszta kezükkel fogtak neki az embert próbáló munkának, miközben közeledett a sár, és fogyott a levegő.
Tűzoltók szivattyúznak.
Közben a felszínen a tűzoltók próbálták kiszivattyúzni az aknából a tó vízét, és a környék tűzoltóságairól minél több rebreather (légvisszanyerő) felszerelést gyűjtöttek össze, hogy ezeknek a segítségével a bányászok majd átjuthassanak a problémás szakaszon, amennyiben sikerül odáig utat vágniuk maguknak. Ezt a technológiát a 20. század elején vált egyre népszerűbbé Nagy-Britannia területén, és a lényege az, hogy a használó által kilélegzett széndioxidot egy tartályból tiszta oxigénnel dúsítja, így újra használhatóvá téve azt. A csapdába esett bányászoknak ez volt az első találkozásuk a rebreather-el, és a használatát hamar el kellett sajátítaniuk.
Végül 3 nap küzdelem után mind a 116 férfi élve kijutott a mélyből. A tapasztalat azonban egy életre megváltoztatta őket.
"Éjjelente felébredt, azt mondogatva: "Ki kell jutnom innen!" Aztán felvette a ruháját, és kiment."
- idézte fel Jean McMurdo, hogyan kapott a férje klausztrofóbiát a knockshinnoch-i tragédia hatására.
3 gyötrelmes nap után megérkeztek a túlélők
A bányászok bajtársaikra emlékeznek
2 évvel sőbb "The brave don't cry" címmel filmdráma is született a tragikus eseményekről.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Francoskrumpli · youtu.be/hi4spGkiPC4?t=245 2017.09.06. 19:10:49
Guszty 2017.09.07. 10:42:16
OFF:
az ő holttesteiket -> az ő holttestüket
Darth Revan 2017.09.07. 10:55:23
Meg az usaban is csak 9% volt a tv-s haztartasok aranya.
Skywatcher 2017.09.07. 10:57:27
Al 2017.09.07. 11:04:04
parabeer 2017.09.07. 14:39:02
www.scottishmining.co.uk/370.html
Jó, persze angolul, de google elég tűrhetően fordítja.
itt egy y2b összefoglaló: www.youtube.com/watch?v=DUDvaY17S8w
halaloszto 2017.09.07. 16:18:24